Czym są mediacje?
Mediacja to proces podczas którego mediator pomaga osobom w konflikcie wzajemnie siebie usłyszeć i wspiera w szukaniu rozwiązań. Wypracowane porozumienie, czyli takie, które zadowala każdą ze stron, kończy się zawarciem ugody. Taka ugoda zawarta przed mediatorem stanowi zakończenie procesu mediacji, będąc podsumowaniem działań osób zaangażowanych w konflikt i mediatora, podejmowanych podczas całego działania procesu mediacyjnego. Proces mediacji charakteryzuje się poufnością, bezstronnością i dobrowolnością.
Mediator nie narzuca własnych rozwiązań ani nie przychyla się do żadnej ze stron. Nie stwarza również presji do zawarcia porozumienia. Uczestnicy mediacji mogą w każdej chwili zrezygnować z kontynuowania mediacji.
Głównymi zasadami Porozumienia bez przemocy jest jasna świadomość własnych uczuć i potrzeb, empatia dla uczuć i potrzeb innych ludzi, jasne wyrażanie swoich potrzeb w postaci próśb oraz rezygnacja z żądań, oskarżeń, krytyki, wydawania ocen i innych form przemocy werbalnej. Mediacje w idei Porozumienia to również przestrzeń do budowania kontaktu między wszystkimi stronami konfliktu, który bazuje na szacunku i możliwości wyboru.
Jeśli szukasz innej drogi w konflikcie niż stawianie na swoim, odrzucanie odpowiedzialności, branie całej odpowiedzialności na siebie czy rezygnowanie to zapraszam Cię do kontaktu. W trakcie pół godzinnej konsultacji podejmiemy decyzję o dalszej współpracy.
Doświadczenia życiowe, w których mogą pomóc mediacje
-problemy rodzinne i relacje partnerskie,
- sytuacje okołorozwodowe,
- konflikty w miejscu pracy,
-prześladowania lub konflikty w szkole.
„Gdy mamy świadomość, że niezadowolenie odczuwane przez ludzi jest jedną z prób znalezienia sposobu na zaspokojenie potrzeb, często dostrzegamy nowe drogi do nawiązania kontaktu i współpracy. Konflikty nas wzbogacają."
- L.Larson
Przebieg mediacji
1. Spotkanie konsultacyjne - ustalenie, co jest przyczyną konfliktu i czy wszyscy zgadzają się na wsparcie.
2. Premediacje - spotkania indywidualne z każdą ze stron, które jest przestrzenią do wypowiedzenia i nazwania swoich myśli. Poszukania nieuwzględnionych potrzeb i jasności co do intencji zachowań. Zarezerwowany czas to 1 godzina dla każdej ze stron, po czym ustalamy termin wspólnego spotkania.
3. Mediacje - wspólne spotkanie wszystkich stron - przestrzeń, w trakcie której strony doświadczają:
odkrywania nieuwzględnionych potrzeb oraz tego, że potrzeby wszystkich są istotne i możliwe do zaspokojenia,
jasności intencji, które kryją się za zachowaniami,
usłyszenia siebie nawzajem,
wspólnego szukania rozwiązań uwzględniających potrzeby wszystkich.
Jeśli sprawa jest złożona i wykracza poza ramy 1 godziny, umawiamy kolejne spotkanie.
4. Spotkanie weryfikacyjne przyjętych rozwiązań za 2-4 tygodni, oraz świętowanie procesu rozwoju.
Zachęcam do kontaktu!
Razem możemy znaleźć rozwiązania, które będą korzystne dla wszystkich stron i oparte na wzajemnym zrozumieniu oraz dialogu!